2003 Division III women's basketball tournament

2003 Tournament Coverage

   Final Four recap

   Sights and sounds of Terre Haute

   Tournament preview      Tournament basics

  

Rose-Hulman Institute of Technology's Hulbert Arena, host site of 2003 championship

Championship
Trinity (Texas) 60, Eastern Connecticut 58
at Terre Haute, Ind. (att. 1,146)

Highlights

(Ray Martel, Jr. & Gordon Mann on call)

All-Tournament Team
Allison Wooley, Trinity (Texas) (Most Outstanding Player)
Megan Selmon, Trinity (Texas)
Allison Coleman, Eastern Connecticut
Kristi Channing, UW-Eau Claire
Kelly Wescott, Rochester

Third Place
UW-Eau Claire 82, Rochester 77 (2 OT)

National semifinals
Eastern Connecticut 52, UW-Eau Claire 49 (OT)
Trinity (Texas) 63, Rochester 54

 

 

First Round Second Round Sectionals at Rochester

at Gwynedd-Mercy 48
Rutgers-Camden 63

Rutgers-Camden 80
at Marymount 83

Marymount 82
Messiah 83

Messiah 60
Rochester 71

Hunter 50
at Johns Hopkins 75
Johns Hopkins 60
at Messiah 86
at Messiah 84
Hood 46
St. Lawrence 61
at Scranton 66
Scranton 45
at Rochester 59
Rochester 57
Ithaca 51
at Ithaca 81
Brockport State 68
Ithaca 86 (OT)
at St. John Fisher 78
First Round Second Round Sectionals at Hardin-Simmons

Meredith 74
at Randolph-Macon 77

Randolph-Macon 80
at Hardin-Simmons 104

Hardin-Simmons 61
Trinity (Texas) 67

Trinity (Texas) 76
Washington U. 57

at Maryville (Tenn.) 50
Methodist 49
at Trinity (Texas) 66
Maryville (Tenn.) 60
Illinois Wesleyan 67
at Fontbonne 54
Illinois Wesleyan 56
at Washington U. 80
Washington U. 83
St. Norbert 65
Rockford 47
at St. Norbert 65
St. Norbert 60
Carleton 47
First Round Second Round Sectionals at King's

Salve Regina 52
at Emmanuel 69

Emmanuel 50
at Bowdoin 73

Bowdoin 64
Southern Maine 47

Bowdoin 47
Eastern Conn. 58

Springfield 50
at Salem State 61
Salem State 54
at Southern Maine 74
Pitt-Greensburg 62
at Mt. St. Mary 54
Pitt-Greensburg 67
at King's 82
King's 57
Eastern Conn. 67
SUNY-Farmingdale 49
at Eastern Connecticut 91
Eastern Connecticut 65
at DeSales 61
First Round Second Round Sectionals at UW-Eau Claire

at UW-Eau Claire 70
Wisconsin Lutheran 49

at UW-Eau Claire 81
Chapman 45

UW-Eau Claire 43
Pacific Lutheran 41

UW-Eau Claire 74
Hope 56

La Verne 46
at Chapman 70
Loras 59
at Gustavus 67
Gustavus 54
at Pacific Lutheran 68
at Baldwin-Wallace 64
Wittenberg 57
Baldwin-Wallace 63
at Wilmington 74
Wilmington 73
Hope 77
at Hope 75
Mt. St. Joseph 63
Hope 71
at Wash. & Jeff. 60