2004 Division III women's basketball tournament

2004 Tournament Coverage

   Final Four recap                 

   Perfection remembered

   Wilmington feature              Bowdoin feature

   UW-Stevens Point feature    Rochester feature

   Tournament preview            Tournament FAQ  

Virginia Wesleyan's Batten Center, host of the 2004 championship weekend

National Championship
Wilmington 59, Bowdoin 52
at Norfolk, Va. (att. 2,118)

All-Tournament Team

Tara Rausch, Wilmington (Most Outstanding Player)

Amy Kincer, Wilmington
Lora Trinkle, Bowdoin
Erika Smith, Rochester
Kelly Wescott, Rochester
Amanda Nechuta, UW-Stevens Point

Third Place
Rochester 64, UW-Stevens Point 63

National Semifinals
Wilmington 74, Rochester 63
Bowdoin 64, UW-Stevens Point 59

Sectional Finals
Rochester 61, Marymount 57
Wilmington 63, Puget Sound 60
Bowdoin 71, Scranton 58
UW-Stevens Point 72, Hardin-Simmons 67

 

First Round
March 3
Second Round
March 6
Sectionals at Marymount
March 12-13
at 8 Union 78
9 Mount St. Mary 47
at 1 NYU 69
8 Union 50
1 NYU 68
3 Rochester 77
at 5 Ithaca 60
10 Cortland State 64
at 3 Rochester 65
10 Cortland State 50
at 6 Johns Hopkins 71
12 Alvernia 53
at 2 Marymount 73
6 Johns Hopkins 57
2 Marymount 68
4 McDaniel 64
at 4 McDaniel 71
11 Pitt-Greensburg 64
at 4 McDaniel 70
7 New Jersey 65
at 7 New Jersey 60
13 Hunter 52
First Round Second Round Sectionals at Thomas More
at 8 Wilmington 66
10 Albion 62
at 4 Franklin 60
8 Wilmington 75
8 Wilmington 78
1 Thomas More 75
at 5 DePauw 88
12 Aurora 44
at 1 Thomas More 68
5 DePauw 63
at 3 Chapman 57
9 Claremont-Mudd-Scripps 47
7 Puget Sound 61
at 3 Chapman 53
7 Puget Sound 70
2 Buena Vista 66
at 6 Carleton 58
11 Lakeland 42
at 2 Buena Vista 69
6 Carleton 61
First Round Second Round Sectionals at Bowdoin
at 7 Gwynedd-Mercy 66
12 Widener 52
at 2 Scranton 60
7 Gwynedd-Mercy 58
2 Scranton 68
6 Wittenberg 51
11 Penn State-Behrend 49
at 6 Wittenberg 81
at 3 Messiah 48
6 Wittenberg 51
at 9 Salve Regina 61
8 Emmanuel 58
at 1 Bowdoin 57
9 Salve Regina 44
1 Bowdoin 59
4 Southern Maine 55
at 5 Salem State 78
10 Clark 67
5 Salem State 57
at 4 Southern Maine 80
13 Husson 47
at 4 Southern Maine 73
First Round Second Round Sectionals at UW-Stevens Pt
at 8 Ripon 69
9 Wheaton (Ill.) 51
at 1 UW-Stevens Point 84
8 Ripon 66
1 UW-Stevens Point 83
4 Washington U. 76
at 7 Millikin 69
10 Maryville (Mo.) 53
at 4 Washington U. 72
7 Millikin 59
at 5 Maryville (Tenn.) 101
12 Mary Baldwin 51
at 2 Hardin-Simmons 96
5 Maryville (Tenn.) 72
2 Hardin-Simmons 91
3 Eastern Mennonite 64
at 6 Bethany 60
11 Christopher Newport 61
at 3 Eastern Mennonite 63
11 Christopher Newport 62

*D3hoops.com ranked teams in each bracket 1-12 or 1-13 because the NCAA did not release seedings for this year's tournament. Our seedings are unofficial and are meant to give you some idea of the relative strength of each team relative to its bracket. Matchups are not always traditional because of geographical considerations and the possibility of a difference of opinion with the NCAA committee.