Empire 8

2018-19 E8 women schedule

All times Eastern

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 25 Elmira  0  Alfred State  0  Final

Nov. 2 Alfred  43  St. Bonaventure  88  Final
Reilly Center | Exhibition Game

Nov. 8 Stevens  75  Western Connecticut  57  Final

Nov. 9 Union  49  Hartwick  60  Final RC
  Pitt-Bradford  53  Houghton  70  Final

Nov. 10 SUNY-Cobleskill  75  Alfred  63  Final
  Elmira  49  Hilbert  53  Final

Nov. 11 Stevens  57  Catholic  52  Final

Nov. 12 Elmira  79  D'Youville  63  Final RC

Nov. 13 St. John Fisher  54  Brockport  41  Final
  Cortland  51  Hartwick  65  Final RC
  Utica  60  SUNY Potsdam  43  Final

Nov. 16 Alfred  73  Buffalo State  66  Final
  Morrisville State  47  Houghton  65  Final
@ Brockport
  Elmira  47  Marymount  65  Final RC
  Hilbert  56  St. John Fisher  66  Final
  Sage  78  Rowan  69  Final
@ Plattsburgh, NY

Nov. 17 Utica  65  Wells  47  Final
  Thiel  77  Alfred  70  Final
@ Buffalo State Sports Arena
  Sage  78  Plattsburgh State  64  Final
Plattsburgh State Cardinal Tournament Championship
  SUNYIT  63  St. John Fisher  75  Final
  Hartwick  67  Salve Regina  43  Final RC
@ Ainsworth Gym
  Penn St.-Lehigh Val.  50  Stevens  57  Final
  Houghton  57  Brockport  65  Final
@ Brockport, N.Y.
  Ursinus  62  Elmira  53  Final
@ Arlington, Va.
  Westminster (Pa.)  54  Nazareth  78  Final
@ O.W. Houts Gymnasium (Selinsgrove, Pa.)

Nov. 18 Nazareth  63  Susquehanna  59  Final
  Stevens  56  DeSales  84  Final RC
  Hartwick  65  Smith  74  Final RC

Nov. 20 Nazareth  54  Fredonia  52  Final
  Cortland  54  Elmira  47  Final RC
  FDU-Florham  60  Stevens  66  Final
  Alfred State  43  Houghton  60  Final
  St. John Fisher  71  Buffalo State  77  Final RC
  Wells  36  Hartwick  82  Final RC
  SUNY Oneonta  50  Utica  46  Final
  Sage  56  RPI  65  Final

Nov. 24 St. John Fisher  52  Union  56  Final

Nov. 26 Stevens  58  Montclair State  62  Final RC
  Hamilton  59  Utica  43  Final

Nov. 27 SUNY Geneseo  85  Alfred  49  Final
  Hartwick  67  SUNY Oneonta  54  Final RC
  St. John Fisher  64  Keuka  57  Final RC RC
  Elmira  65  Clarks Summit  21  Final RC

Nov. 28 New York University  47  Stevens  60  Final
  Wells  32  Houghton  73  Final

Nov. 29 Massachusetts College  57  Utica  73  Final
  Nazareth  57  Keuka  62  Final
  Middlebury  63  Sage  44  Final

Nov. 30 Wells  45  Elmira  58  Final RC
  St. John Fisher  58  Alfred State  43  Final
  Alfred  40  Williams  81  Final

Dec. 1 Trinity (Conn.)  73  Stevens  64  Final RC
  New England College  66  Alfred  81  Final
@ Chandler Gymnasium
  DeSales  73  Sage  74  Final

Dec. 2 Alfred State  52  Utica  71  Final

Dec. 4 Houghton  61  Geneva  65  Final
  Sage  69  Skidmore  68  Final

Dec. 6 St. John Fisher  41  Rochester  61  Final RC
Mark's Pizzeria Crosstown Shootout @ Pittsford, NY - Kidera Gymnasium
  Rochester Tech  67  Nazareth  61  Final

Dec. 7 SUNY Delhi  56  Alfred  71  Final

Dec. 8 Westfield State  111  Sage  115  Final
  Ithaca  71  Stevens  60  Final
  SUNY Delhi  44  Houghton  89  Final
  SUNYIT  68  Utica  61  Final
  Penn College  58  Elmira  69  Final RC
  St. John Fisher  68  Rochester Tech  61  Final - OT
@ Kidera Gymnasium - Nazareth College
  Rochester  65  Nazareth  46  Final RC
Mark's Pizzeria Crosstown Shootout

Dec. 14 Hartwick  47  Mount St. Mary  57  Final RC

Dec. 15 Utica  77  Morrisville State  67  Final
  Oswego State  68  Alfred  78  Final

Dec. 19 John Carroll  69  Hartwick  83  Final RC
@ St. Petersburg, Fla.
  Nazareth  69  Marian  61  Final
Daytona Beach Shootout @ Daytona Beach, Fla. - Ocean Center

Dec. 20 Olivet  52  Hartwick  74  Final RC
@ St. Petersburg, Fla.
  Ohio Wesleyan  70  Nazareth  63  Final
Daytona Beach Shootout @ Daytona Beach, Fla. - Ocean Center
  Washington and Jefferson  75  Sage  61  Final
@ Fort Lauderdale, FL

Dec. 21 Sage  51  Widener  68  Final
@ Fort Lauderdale, FL

Dec. 28 Houghton  66  Franciscan (Ohio)  52  Final

Dec. 29 Houghton  80  Geneva  54  Final
  Clarkson  48  Nazareth  54  Final

Dec. 30 Utica  59  Union  71  Final

Jan. 4 Utica  64  Sage  54  Final
  Houghton  52  St. John Fisher  57  Final
  Hartwick  73  Nazareth  80  Final RC
  Elmira  57  Stevens  79  Final

Jan. 5 Alfred  56  Grove City  66  Final
  Hartwick  55  St. John Fisher  52  Final RC
  Utica  44  Stevens  53  Final
  Nazareth  55  Houghton  50  Final
  Elmira  60  Sage  66  Final

Jan. 7 Elmira  56  Keuka  73  Final RC

Jan. 8 Alfred  68  Houghton  86  Final
  Stevens  74  Hartwick  90  Final RC

Jan. 11 Sage  63  St. John Fisher  68  Final
  Utica  57  Alfred  71  Final RC
  Hartwick  78  Houghton  67  Final RC
  Stevens  78  Nazareth  83  Final - OT

Jan. 12 Stevens  56  St. John Fisher  46  Final
  Hartwick  70  Alfred  47  Final RC RC
  Utica  58  Houghton  98  Final
  Sage  78  Nazareth  62  Final

Jan. 15 St. John Fisher  58  Elmira  50  Final
  Alfred  48  Nazareth  62  Final RC RC
  Utica  52  Hartwick  92  Final RC
  Sage  62  Stevens  72  Final

Jan. 18 Alfred  73  Sage  87  Final RC
  St. John Fisher  72  Utica  62  Final
  Elmira  52  Hartwick  86  Final RC
  Houghton  50  Stevens  65  Final

Jan. 19 Houghton  61  Sage  66  Final
  Alfred  41  Stevens  55  Final RC
  Elmira    Utica    Postponed V LS

Jan. 22 Nazareth  54  St. John Fisher  50  Final
  Hartwick  89  Utica  77  Final RC
  Elmira  56  Houghton  64  Final

Jan. 25 Nazareth  56  Hartwick  76  Final RC
  Stevens  68  Utica  38  Final
  Sage  78  Elmira  46  Final

Jan. 26 Houghton  61  Alfred  64  Final RC
  Sage  50  Hartwick  93  Final RC
  Nazareth  71  Utica  61  Final
  Stevens  71  Elmira  48  Final

Jan. 29 Utica  49  St. John Fisher  63  Final
  Elmira  56  Nazareth  70  Final

Feb. 1 St. John Fisher  54  Stevens  47  Final
  Alfred  52  Hartwick  73  Final RC RC
  Houghton  66  Elmira  59  Final
  Nazareth  66  Sage  61  Final

Feb. 2 Alfred  61  Elmira  64  Final RC RC
  Houghton  63  Hartwick  73  Final RC
  Nazareth  44  Stevens  68  Final
  St. John Fisher  63  Sage  56  Final

Feb. 5 St. John Fisher  65  Alfred  46  Final RC
  Hartwick  75  Elmira  50  Final RC
  Sage  82  Utica  84  Final

Feb. 8 St. John Fisher  59  Nazareth  69  Final
  Stevens  59  Alfred  48  Final RC
  Utica  60  Elmira  70  Final
  Sage  60  Houghton  57  Final

Feb. 9 Sage  71  Alfred  56  Final
  Utica  52  Nazareth  66  Final
  Stevens  63  Houghton  48  Final

Feb. 10 St. John Fisher  95  Hartwick  83  Final - 2OT RC

Feb. 13 Elmira  57  Alfred  67  Final RC

Feb. 14 Stevens  65  Sage  51  Final

Feb. 15 Elmira  24  St. John Fisher  75  Final
  Alfred  72  Utica  63  Final RC
  Houghton  63  Nazareth  68  Final

Feb. 16 Houghton  59  Utica  69  Final
  Alfred  42  St. John Fisher  66  Final RC
  Nazareth  68  Elmira  59  Final
  Hartwick  71  Stevens  64  Final RC

Feb. 18 Hartwick  67  Sage  58  Final RC

Feb. 19 Elmira  51  Utica  76  Final
  St. John Fisher  73  Houghton  60  Final
  Nazareth  64  Alfred  40  Final RC

Feb. 22 Stevens    Hartwick    TBA
E8 Semifinal
  St. John Fisher    Nazareth    TBA
E8 Semifinal @ at Hartwick

Feb. 23 TBA    Hartwick    TBA
E8 Final
iCalendar RSS Feed