Atlantic East Conference

2018-19 AEC women schedule

All times Eastern

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links
Nov. 8 Wilkes  75  Neumann  85  Final

Nov. 9 Emory and Henry  58  Marymount  56  Final

Nov. 10 McDaniel  72  Wesley  55  Final
  Misericordia  74  Immaculata  54  Final

Nov. 12 Randolph-Macon  65  Marymount  66  Final RC
  Immaculata  36  Haverford  58  Final

Nov. 13 King's  86  Gwynedd Mercy  81  Final RC
  Albright  63  Neumann  72  Final
  Eastern  69  Cabrini  55  Final
  Franklin and Marshall  54  Marywood  51  Final

Nov. 14 Immaculata  71  Bryn Athyn  46  Final

Nov. 16 Elmira  47  Marymount  65  Final RC
  Keystone  65  Gwynedd Mercy  69  Final
Gwynedd Mercy Tip-Off Tournament
  Cabrini  69  Wesleyan  61  Final
@ Swarthmore, PA
  Wesley  40  Messiah  64  Final
  Wilkes  76  Marywood  82  Final

Nov. 17 Wesley  52  Lancaster Bible  49  Final
Hampton Inn Tip-Off
  Goucher  61  Cabrini  57  Final
Swarthmore Tip-Off Classic @ Swarthmore, PA
  Immaculata  70  Cairn  57  Final
  King's  66  Marywood  69  Final
Cross County Challenge
  Hood  75  Neumann  80  Final - OT
Neumann Tip-Off Tournament
  Salisbury  71  Gwynedd Mercy  64  Final
  Vassar  56  Marymount  52  Final

Nov. 18 Western New England  66  Neumann  69  Final

Nov. 20 Neumann  69  Widener  75  Final
  Shenandoah  31  Marymount  56  Final RC
  Albright  56  Immaculata  44  Final
  Rosemont  64  Cabrini  73  Final
  Gwynedd Mercy  77  Arcadia  65  Final RC
  Scranton  68  Marywood  47  Final RC

Nov. 24 Gwynedd Mercy  87  Mount Aloysius  76  Final
@ Dallas, Pa. - Anderson Center
  Immaculata  57  Penn State Brandywine  36  Final
  Neumann  57  King's  77  Final

Nov. 25 Marywood  76  Widener  84  Final
  Wesley  77  Arcadia  79  Final
  Gwynedd Mercy  59  Salve Regina  73  Final
@ Dallas, Pa. - Anderson Center

Nov. 26 Marymount  78  Hood  53  Final
  Cabrini  54  William Paterson  63  Final RC

Nov. 28 Salisbury  46  Marymount  56  Final RC
  Cabrini  51  Scranton  65  Final RC
  Moravian  77  Immaculata  65  Final
  Marywood  35  Misericordia  82  Final
  Gwynedd Mercy  51  DeSales  79  Final

Nov. 29 King's  91  Wesley  69  Final

Dec. 1 Immaculata  50  Wesley  45  Final
  Marymount  56  Neumann  51  Final
  Cabrini  66  Gwynedd Mercy  65  Final RC
  Marywood  57  Wesleyan  63  Final

Dec. 3 Gwynedd Mercy  76  Stockton  66  Final

Dec. 4 Elizabethtown  65  Cabrini  75  Final

Dec. 5 Penn State-Harrisburg  67  Gwynedd Mercy  78  Final RC
  Marymount  63  Stevenson  76  Final
  Neumann  78  Susquehanna  71  Final

Dec. 7 Brooklyn  62  Cabrini  74  Final

Dec. 8 Marymount  59  Mary Washington  43  Final
  Neumann  73  Penn State-Abington  65  Final
  Immaculata  54  Notre Dame (Md.)  58  Final
  Gwynedd Mercy  65  Moravian  72  Final
  Marywood  65  Susquehanna  63  Final RC

Dec. 9 Salisbury  64  Wesley  47  Final

Dec. 10 Delaware Valley  54  Marywood  59  Final

Dec. 11 Wesley  76  Notre Dame (Md.)  48  Final

Dec. 15 Washington College  45  Immaculata  40  Final
  Bryn Athyn  50  Wesley  53  Final
  Alvernia  64  Gwynedd Mercy  75  Final RC
  Salisbury  78  Neumann  54  Final
  Elizabethtown  73  Marywood  59  Final

Dec. 16 Gallaudet  60  Marymount  77  Final

Dec. 17 Marymount  55  Elizabethtown  69  Final
  Lebanon Valley  63  Marywood  60  Final

Dec. 18 Scranton  66  Gwynedd Mercy  45  Final RC

Dec. 19 Cabrini  48  Wartburg  68  Final
@ Las Vegas

Dec. 20 Salisbury  70  Cabrini  56  Final
  Immaculata  59  Rowan  62  Final

Dec. 29 St. Joseph's (Bklyn.)  75  Neumann  88  Final
Catholic Tournament @ Washington, D.C.
  Wesley  37  Catholic  67  Final
Jamie Lynn Roberts Tournament
  St. Mary's (Md.)  59  Immaculata  53  Final
@ Naples, FL - Community School of Naples

Dec. 30 SUNY New Paltz  61  Cabrini  72  Final
@ Bethlehem, Pa. - Johnston Hall
  Wesley  53  St. Joseph's (Bklyn.)  64  Final
Catholic Tournament @ Washington, D.C.
  Marymount  73  Kean  55  Final
  Neumann  44  Catholic  67  Final
Jamie Lynn Roberts Tournament
  Immaculata  56  Drew  69  Final
@ Naples, FL (Community School of Naples)

Dec. 31 Cabrini  69  Moravian  83  Final

Jan. 2 Marywood  43  Stockton  53  Final
  Johns Hopkins  39  Marymount  52  Final

Jan. 3 Neumann  70  Rosemont  87  Final
  Ursinus  54  Immaculata  38  Final

Jan. 5 Neumann  81  Immaculata  65  Final
  Wesley  50  Marywood  72  Final
  Gwynedd Mercy  47  Marymount  84  Final RC
  Cabrini  39  DeSales  71  Final

Jan. 8 Wesley  54  Cairn  57  Final - OT

Jan. 9 Marymount  64  Immaculata  40  Final RC
  Gwynedd Mercy  63  Neumann  80  Final
  Marywood  45  Cabrini  75  Final

Jan. 10 Wesley  86  Valley Forge  35  Final

Jan. 12 Wesley  50  Cabrini  84  Final
  Marywood  27  Marymount  67  Final
  Immaculata  54  Gwynedd Mercy  52  Final RC

Jan. 14 Gwynedd Mercy  77  Valley Forge  45  Final

Jan. 16 Neumann  59  Marywood  80  Final
  Wesley  57  Gwynedd Mercy  79  Final
  Immaculata  56  Cabrini  86  Final

Jan. 19 Marymount  86  Wesley  24  Final
  Cabrini  89  Neumann  68  Final

Jan. 21 Marywood  65  Immaculata  54  Final

Jan. 23 Gwynedd Mercy  85  Marywood  81  Final
  Marymount  51  Cabrini  54  Final
  Wesley  46  Neumann  62  Final

Jan. 26 Neumann  34  Marymount  89  Final
  Wesley  40  Immaculata  60  Final

Jan. 27 Gwynedd Mercy  74  Cabrini  91  Final
  Marywood  65  Penn College  52  Final

Jan. 30 Marymount  87  Gwynedd Mercy  43  Final
  Immaculata  69  Neumann  74  Final
  Cabrini  66  Marywood  42  Final
  Wesley  93  Trinity (D.C.)  25  Final

Feb. 2 Immaculata  54  Marymount  85  Final
  Neumann  62  Gwynedd Mercy  57  Final RC
  Marywood  65  Wesley  54  Final

Feb. 6 Marywood  70  Neumann  69  Final
  Cabrini  74  Wesley  54  Final
  Gwynedd Mercy  54  Immaculata  64  Final

Feb. 9 Gwynedd Mercy  84  Wesley  68  Final
  Marymount  67  Marywood  54  Final RC
  Neumann  72  Valley Forge  68  Final
  Immaculata  59  Cabrini  80  Final

Feb. 13 Wesley  31  Marymount  64  Final
  Neumann  67  Cabrini  75  Final
  Immaculata  52  Marywood  63  Final

Feb. 16 Neumann  80  Wesley  73  Final
  Cabrini  50  Marymount  66  Final
  Marywood  66  Gwynedd Mercy  62  Final

Feb. 18 Immaculata    Neumann    7:00 PM
AEC first round
  Gwynedd Mercy    Marywood    7:00 PM
AEC first round

Feb. 20 TBD    Marymount    TBA
AEC Tournament - Semifinals
  TBD    Cabrini    7:00 PM
AEC semifinal

Feb. 23 TBD    Marymount    TBA
AEC Tournament - Championship
iCalendar RSS Feed